5 + 1 tipov ako na nový jazyk

Je leto a s tým súvisia prázdniny nie len pre základné či stredné, ale aj vysoké školy. Mnohí pracujúci majú dovolenky. A čas, ktorý máme môžeme využiť aj tak, že sa naučíme nový jazyk. Či už ste sa rozhodli začať s jazykom alebo ste iba večný začiatočník, tento článok je pre vás.

Zdroj
Výber správneho zdroja je dôležitý. Nemusí to byť drahá kniha a nemusí byť ani papierová. Ak plánujete začať s jazykom, ktorý je dostupný – teda jazyk, pre ktorý existuje aj na Slovenku veľa učebníc – nájdite si čas a prelistujte si tie učebnice, či vám vyhovuje koncept, aké sú tam cvičenia, či má kniha výsledky a podobne.
Samozrejme, ak preferujete online verziu, tak skúste pohľadať nejaké online kurzy, pretože je ich naozaj veľa pre rôzne jazyky.

Výslovnosť je dôležitá
So správnou výslovnosťou znieme prirodzene. Možno ste si to nemysleli, ale výslovnosť je rovnako dôležitá ako je slovná zásoba alebo gramatika. Bohužiaľ, veľa ľudí na to ani nemyslí. Nevykašlite sa na prvé lekcie o výslovnosti. Niektoré jazyky, ako napr. čínština, sú na nej doslova založené.

Nebuďte kopírka
Pokiaľ sa učíte z nejakej učebnice, tak nekopírujte od slova do slova všetko. Máte to v tej knihe a zbytočne sa tak oberáte o čas. Radšej ho strávte pri tom, aby ste spravili cvičenia a precvičili si slovnú zásobu. Ak vám ako zdroj slúži nejaký web, informácie si radšej vytlačte.
Ak si potrebujete napísať poznámky, tak stručne.

Hovorte
Od prvého dňa, kedy sa začnete jazyk učiť, ho používajte. Ak viete základné frázy a gramatiku, tak sa pokojne rozprávajte sami so sebou. Ale používajte to, čo ste sa naučili už od prvého dňa, pretože vám to z hlavy hneď nevyfučí. Pokojne si stiahnite aplikáciu, cez ktorú si môžete písať s rodenými hovoriacimi vášho nového jazyka. Je ich veľa, sú rôzne, ale najpoužívanejšie sú zdarma. Len si dávajte pozor na ľudí, ktorí si myslia, že je to aplikácia na randenie – takých je veľa.

Počúvajte sa
Učenie by nemalo byť mučenie. Preto sa pri tej činnosti počúvajte. Nepáči sa mi táto metóda a cítim frustráciu, nevadí, trochu si oddýchnem, a vyskúšam niečo iné. Skúšajte to, čo vás baví, pretože je to dôležité tak ako pri iných záľubách. Tiež si nevyberáte žánre, ktoré vás čítať nebavia. Presne to urobte aj pri čítaní jazyka. Nesiahajte po metódach, ktoré sa vám nepáčia.

Je to zvyk.
Všetko, v čom chcete byť dobrý, potrebujete istú dobu cvičiť. Či už je to šport, varenie, umenie… A presne tak je to aj s jazykmi. Cvičením a tým, že sa to stane vašou rutinou sa zlepšíte.

Ďakujem za čas, ktorý ste venovali tomuto článku,
~ Gabi ~

Advertisement

Jedna myšlienka na “5 + 1 tipov ako na nový jazyk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s