Prečo je výslovnosť dôležitá.

Rozprávanie je vo svojej podstate ako šport, pretože namáhame pri tom svaly tváre, musíme sa naučiť dýchať a naše pľúca potrebujú viac vzduchu než normálne. Začiatkom roka som čítala zaujímavú knihu Prečo spíme, kde bol spomenutý zaujímavý fakt o tom, ako spánok súvisí so “svalovou pamäťou”. Budem ho stručne parafrázovať. Spánok tvorí dôležitú časť tréningu, pretože počas spánku sa nám rôzne pohyby automatizujú a ukladajú sa do „svalovej pamäte“.

Určite si všímate tú paralelu medzi športom a rozprávaním aj vy! V tomto momente si musíme uvedomiť, že hoci máme v našej základnej abecede 26 písmen, zvukov máme omnoho viac a dovolím si povedať, že každý jazyk má unikátne zvuky. Sú jazyky, ktoré majú odlišné samohlásky, môžu ich mať viac či menej, alebo nemusia mať niektoré spoluhlásky.

Tým, že prirovnávam rozprávanie k športu, som chcela poukázať na to, že ani dieťa sa nenaučí správne vyslovovať zo dňa na deň. Presne ako v športe musíte trénovať, tak aj správnu výslovnosť musíte trénovať. Mne trvalo správne vysloviť „r“ 7 rokov, pre britskú výslovnosť angličtiny sa ho musím zase odnaučiť, pre nemeckú výslovnosť sa musím zase naučiť ráčkovať.

Netreba sa hanbiť
Zo svojho okolia mám pocit, že Slováci sa veľmi hanbia správne vyslovovať v cudzom jazyku. Vôbec sa nesnažia napodobniť zvuk jazyka a často si ani neuvedomujú to, že to nie je prirodzené. Jasné, zo začiatku to znie kostrbato, ale časom a precvičovaním môže človek dosiahnuť to, že bude znieť ako tzv. „native speaker“. Ak sa snažíte o správnu výslovnosť v škole alebo v práci, tak sa nehanbite a smelo do toho. Je to obdivuhodné, pretože len tak sa môžete zlepšiť.

Jednoducho ale správne
Som toho názoru, že človek nebude rozprávať plynulo ani s vysokou a ťažkou slovnou zásobou na úrovni C1, pokiaľ nemá správnu výslovnosť. V tomto prípade určite platí to, že kvalita je dôležitejšia než kvantita. Predstavte si seba na dôležitom pohovore a v životopise máte uvedené, že ovládate jazyk na takej a takej úrovni, ale v skutočnosti budete rozprávať asi takto, tak to asi nevyvolá ten dojem, ktorý očakávate.

Zač. 0:23. || Tým sa nechcem nikoho dotknúť. Slovenská výslovnosť je často podobná.

Význam
Poslednú vec, ktorú spomeniem je, hoci dôvodov, prečo je správna výslovnosť dôležitá je omnoho viac, že výslovnosť nám mení význam. Takže sa zdokonaľujte nie len v gramatike a slovnej zásobe, ale precvičujte aj výslovnosť a intonáciu, aby ste sa nedostali do trápnej situácie.

Do budúcna určite pripravím tipy ako si zlepšiť výslovnosť.

Ďakujem za čas, ktorý ste venovali tomuto článku,
~ Gabi ~

Advertisement

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s